Categories
Blog

PFCS Ödeme Kuruluşu Bilişim sistemi Nedir?

Herkese Merhaba !

Daha önceki yazılarımızda sizlere “Ödeme Kuruluşu” hakkında bilgilerimizi ve tecrübelerimizi paylaşmıştık. Eğer Ödeme Kuruluşu hakkında paylaşmış olduğumuz yazıları henüz okumadıysanız BURAYA TIKLAYARAK okumanızı tavsiye ederiz. Bugün ise sizlere uçtan uca ödeme kuruluşu bilişim sistemi ürünümüz olan “PFCS” hakkında başlıklar üzerinden ilerleyerek bilgiler vereceğiz. Hadi başlayalım!

-PFCS NEDİR ?

PFCS NEDİR?

PFCS EticSoft tarafından geliştirilmiş bir “ödeme ve elektronik para kuruluşu bilişim sistemidir”. Sunuculardan uygulamalara, veritabanlarından entegrasyon birimine kadar tüm ihtiyaçları ve süreçleri içeren bir ürünümüzdür. Doğrudan resmi arge konumuz olan bu ürünü hızlı ve maliyet etkin bir başlangıç yapmak isteyen ödeme/e-para kuruluşları için geliştirdik.

Bu ürünümüz ilgili bilgi vermeye başlamadan önce Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu Bilişim Sistemi’nin ne olduğuna kısaca değinelim: Bir banka veya ödeme kuruluşunun üye iş yerlerine sağlayacağı tüm e-ödeme (sanalpos/para transferi/elektronik para) hizmetlerini yöneten bilişim sistemine mevzuatta Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu Bilişim Sistemi adı verilir. Yani bankacılık kuruluşunun SanalPOS ve türevi ürünlerinin tüm teknik altyapısını oluşturur. Mağaza yönetiminden mobil entegrasyona, e-ticaret işlemlerinden risk, kontrol yönetimine kadar ihtiyaç duyulan her süreci yönetir. Bu konuda aşağıdaki iki yazımızı okuyarak konu ile ilgili genel çerçeve bilgi edinebilirsiniz. “Ödeme ve elektronik para kuruluşu nedir ?” yazımızı ve Ödeme Kuruluşu Nasıl Kurulur ? yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu Bilişim Sistemi

Geliştirdiğimiz PFCS ülkemizde bir çok ödeme ve elektronik para kuruluşunun (hatta bu yazı itibariyle bir bankanın) altyapısı olarak çalışmaktadır. Doğal olarak bu süreçlerde bir çok bağımsız denetici ve kamu denetiminden uygunluk raporu almıştır. Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz gibi, bir ödeme/e-para veya bankacılık kuruluşunun böyle bir ürünü kendi bünyesinde geliştirmesi de teknik olarak mümkündür. Fakat hem nitelikli personel hem de zaman açsından bir üründen çok daha yüksek maliyetli olabilmektedir. Özellikle bağımsız deneticilerin uygulayacağı tebliğlere uyumluluk konusundaki sorunlar ciddi zaman ve maliyet kaybına neden olabilmektedir. Bu yüzden hem yeni kurulan ödeme kuruluşları hem de sistemlerini revize etmeleri gereken kuruluşları için hızlı ve net bir çözüm olarak düşünebilirsiniz.

Örneğin bir ödeme kuruluşunun kendi bünyesinde böyle bir sistemi geliştirip bağımsız denetimi geçebilmesi ortalama dokuz ay sürerken, PFCS ile kuruluşun bu süreci ortalama 45 güne indirmektedir. Burada kazanılan zamana ek olarak faaliyete erken başlamanın getireceği gelir, aylarca atıl vaziyette ödenmesi gereken personel maliyetlerinden kurtulmak gibi avantajlar da söz konusudur.

Bağımsız ve kamu denetim kurumları


6493 sayılı Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun’un alt metinlerinden biri olan “ödeme kuruluşları ve elektronik para kuruluşlarının bilgi sistemlerinin yönetimine ve denetimine ilişkin tebliğ” metninde, ödeme kuruluşlarının bu bilişim sistemini “dış hizmet alımı” şeklinde temin edebilecekleri belirtilmiştir. Bu metinde ilgili sistemin kaynak kodlarının açık olması ve kullanım hakkının satın alan kuruluşta olması şartı bulunmaktadır. PFCS yüzde yüz açık kaynaklı kodlara sahip ve tamamen açık kaynak dünyasının platformları üzerinde çalışmaktadır.

 -Tüm Pos Servisleri ile Entegre

PFCS Türkiye’de sanalpos servisi sağlayan TÜM BANKALAR ile entegredir. Entegrasyon sürecinde testler dışında ek bir geliştirme sürecine ihtiyaç yoktur çünkü entegrasyonlar zaten hazırdır. Maliyet etkinliği için anlaştığınız bankaların herhangi birini veya birkaçını dilerseniz de hepsini aynı anda kullanabilirsiniz. Belirli kart gruplarına özel istisnai kurallar tanımlayıp ödeme trafiğini yönetmenize olanak sağlar. Örnek: Bonus kredi kartlarının taksitsiz olanlarını Garanti bankası üzerinden, taksitli olanlarını TEB üzerinden tahsil etmesi için yönetim panelinden bir kural oluşturabilirsiniz. Yurt dışı kartları, debit (bankamatik) kartlar için yapılacak tahsilatları yönetim panelinden yönlendirebilirsiniz.

* Faaliyet izni olan 18 ödeme kuruluşunun 14’ü ile entegredir.
* Sanalpos servisi sağlayan tüm ulusal bankalar ile entegredir.

-Entegre Cüzdan ve Ödeme Servisleri

PCFS çekirdeğinde eksiksiz bir e-para sistemi de barındırır. Bu sistem e-para müşterilerinin harcama, ödeme ve diğer muhasebesel süreçlerini yönetir. Mobil uygulamalar ile ve/veya diğer ürünlerle entegre edilebilmektedir. Tüm bu süreçler hem kişisel bilgilerin korunması ile hem de bankacılık ile ilgili mevzuatlara tam uyumludur.

Ödeme ve elektronik para kuruluşları, pazarda rekabet edebilmek için sundukları ürünlerin yeteneklerini arttırmaya ihtiyaç duyar. PFCS ürünümüzün entegrasyon arabirimi (API) yerli veya uluslararası tüm servislere entegre edilebilecek teknik standartlarda ve kolaylıktadır.

Masterpass Mastercard tarafından sunulan “tek tıkla ödeme” sistemidir.
EticSoft Masterpass Türkiye projesinde açık kaynak geliştirici olarak rol almıştır. Bu programa dahil olan bankalar masterKobi gibi programların avantajlarından yararlanabilirler.

PFCS Masterpass ile teknik olarak entegredir. Bu özellik opsiyoneldir.

MSU Payten tarafından sağlanan uluslararası e-wallet çözümü de içeren bir ödeme ve güvenlik platformudur.

PFCS MSU ile teknik olarak entegredir. Bu özellik opsiyoneldir.

BKM tarafından sağlanan QR, sanalpos tahsilat, ve cihazlı (ÖKC) ödeme ve bkmexpress cüzdan sistemi gibi servisleri ülkemizde oldukça yoğun şekilde kullanılmaktadır.


PFCS BKM API servisleri ile teknik olarak entegredir.

-Dolandırıcılık Koruma Sistemi

PFCS içerisinde başka bir ürünümüz olan FP007 dolandırıcılık koruma ve risk hesaplama yazılımımız gömülü olarak çalışmaktadır. Dolandırıcılık koruma sistemi bir ödeme/elektronik para kuruluşunun “risk yönetimi” sürecinin en büyük enstrumanıdır. Ürünümüzdeki dolandırıcık koruma sistemi, tamamen yönetim panelinden yönetibilebilir kural setleri ile bir risk hesaplaması ve uyarı sistemi içerir. Bu kuralların herhangi bir sayı veya çalışma sınırı yoktur. Ürünümüzün bu kısmı bir çok risk çalışanının tecrübelerinden yararlanılarak geliştirildiği için oldukça başarılı olmuş ve beğenilmiştir. Daha önce deneyimlediğimiz bağımsız denetim ve kamu kuruluşlarının raporlarında bu sistemin “tek başına yeterli” olduğu ve ek bir dolandırıcılık koruma servisine ihtiyaç olmadığı görülmüştür.

Dolandırıcılık Koruma Sistemi

-Mobil Uygulama

PFCS, RestFull-API yapısıyla tamamen ölçülebilir, sürdürülebilir ve güvenli mobil uygulama paketi (Andorid, IOS, Windows) içerir.

Uygulamaların akışı güncel bankacılık mevzuatlarına uygundur.

Mobil Uygulama

PFCS bir çok başka özellik barındırdığı için tüm özelliklerini tek blog yazısı ile yazmak istemedik. Bir sonraki yazımızda PFCS ‘in özellikleri ile ilgili detaylı ve teknik konularda sizlere bilgiler vermeye çalışacağız. Herhangi bir soru ya da görüşünüz için lütfen EticSoft ekibi ile iletişim kurmaktan çekinmeyin.