(Turkish) WHMCS için MOKA SanalPOS Kurulum ve Kullanım Kılavuzu

(Turkish) WHMCS için MOKA SanalPOS Kurulum ve Kullanım Kılavuzu

Sorry, this entry is only available in Turkish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

WHMCS için Moka Ödeme Modülü (Gateway)

KULLANIM & ENTEGRASYON DOKÜMANI

Versiyon 1

Doküman versiyonu 0.1

Tarih: 24/04/2017

Yazar Mahmut GÜLERCE

@eticsoft.com

Modülü indirmek İçin Tıklayınız.

 

İÇİNDEKİLER

1 GENEL BİLGİLER 1

1.1 GENEL BİLGİLER ve DESTEK 1

1.2 KURULUM 1

1.3 TAKSİT SEÇENEKLERİNİN ENTEGRASYONU (Opsiyonel) 3

1.4 İŞLEMLERIN TAKIBI VE GÖRÜNTÜLENMESI 5

1GENEL BİLGİLER

1.1GENEL BİLGİLER ve Kullanım Şartları

 • Bu ödeme modülü (payment gateway) sadece WHMCS (whmcs.com) yazılımını kullanan ve Moka Ödeme Kuruluşu A.Ş. (moka.com) mağaza hesabı olan web sitelerinde tahsilatın kredi kartı ile Moka üzerinden (çevrimiçi) yapılmasına olanak sağlar.

 • Modül tamamen açık kaynaklı olarak yazılmıştır. Kullanım şartlartına (bkz 1.2) sadık kalınması şartıyla her türlü değişiklik ve geliştirme yapılabilir.

 • Teknik destek taleplerinizi ve sorularınızı eticsoft_moka.com adresine iletebilirsiniz.
 • WHMCS 6.x ve üzeri için uyumludur. Önceki sürümler için test edilmemiştir. WHMCS yazılımının gereksinimlerinden farklı bir gereksinimi yoktur.

 • Bu modül ile 3D Secure veya doğrudan ödeme (API) yöntemlerini kullanarak ödeme alabilirsinz.

 • Yabancı para birimlerdeki ödemeleri TRY (Türk Lirası) olarak çevirip ödeme alır. (bkz. KURULUM #6)

 • Moka modülü açık kaynaklı ve ücretsizdir. Satılamaz.

 • Moka modülü Moka Ödeme Kuruluşu A.Ş ‘nin sağladığı servisleri kullanmak için geliştirilmiştir. Başka amaçla kullanılamaz.
 • Uluslararası güvenlik standartlarında kredi kartı bilgilerine erişim veya bilgilerin kayıt edilmesi yasaktır. Bu modül orijinal kaynak kodlarıyla müşterilerinizin kredi kartı bilgilerini asla kaydetmez. Kaynak kodlarını bu kurallara uygun tutmak sizin sorumluluğunuzdadır.

1.2 KURULUM

 1. Öncelikle ve Kesinlikle Yedek Alınız !
  Sisteminizin tüm dosyalarını ve veri tabanını yedekleyiniz. Kurulum ve entegrasyon sırasındaki tüm riskler sizin sorumluluğunuzdadır.

 2. Bu modül temelde sadece bir dosyadan oluşmaktadır. Bu dosya whmcs\modules\gateways klasörüne gönderilecek eticsoft_moka.php dosyasıdır.

 3. İsteğe bağlı olarak taksit seçenekleri için sipariş temanızın içerisindeki iki TPL dosyasına ekleme yapılması gerekmektedir. Bu eklemeler yapılmadan tek çekim (peşin) ödeme alabilirsiniz. Bu entegrasyon 1.3 maddede anlatılmaktadır.

 4. Indirdiğiniz eticsoft_moka.zip dosyasının içinden sadece /whmcs/ klasörünün içeriğini WHMCS kurulumunuzun bulunduğu ana dizine yüklemeniz yeterlidir. Kurulumun doğru yapıldığının kontrolü için /modules/gateways klasöründe eticsoft_moka.php dosyasının olması gerekir.

 5. WHMCS yönetim panelinizdeki üst menüden Settings->Payment->PaymentGateways sayfasını açıp tüm Moka modülüne tıklayınız ve modül ayarları sayfasını açınız.

 6. Moka.com hesabınızdan edineceğiniz mağaza anahtarlarını açılan forma giriniz. Formun en altındaki kur çevirimi bölümünden TRY (Türk Lirası) seçeneğiniz seçiniz.

 7. Bu formdan 3D yönetimini ve taksit komisyon oranlarını girebilirsiniz.
 8. Son olarak kurulum işleminin ve forma kayıtlı bilgilerinizin doğruluğu için bir test işlemi yapınız.

   

1.4TAKSİT SEÇENEKLERİNİN ENTEGRASYONU (Opsiyonel)

Not: Taksit seçenekleri entegrasyonunu yapmadan tüm ödemeleri tek çekim olarak alabilirsiniz. Aşağıda anlatılan yol sadece taksit seçeneklerinin entegrasyonu içindir. Modülün kurulumu bir öçnceki maddede anlatılmıştır.

 1. Taksitli alışveriş yapılabilmesi için taksit seçeneklerinin kredi kartı ödeme formuna eklenmesi gerekir. İndirdiğiniz eticsoft_moka.zip arşiv dosyasının içindeki /templates/ klasöründe bu eklemeler yapılmış iki adet dosya bulunmaktadır. Bu dosyaları doğrudan FTP ile ana dizine yükleyerek kullanbilirsiniz.

  1. yol ile entegrasyonu sadece six isimli temayı kullanan WHMCS sistemleri için bir pratik çözümdür. Başka bir tema kullanıyorsanız veya değişiklikler yansımadıysa 2. yol ile devam ediniz.

   

 2. Six isimli tema yerine başka bir tema kullanıyorsanız veya ilgili siz temasının tpl dosyalarında daha önce değişiklik yaptıysanız değişikliklerinizi korumak için aşağıdaki maddeler ile devam ediniz.

  1. Whmcs kurulumunuzun /templates/<temanız>/ dizininde temalar bulunmaktadır. Temanızın içinden creditcard.tpl dosyasını açın. (Kullandığınız temayı yönetim panelinizden genel ayarlar bölümünden seçebilirsiniz.)

  2. Aşağıdaki kodu aratın (creditcard.tpl orjinal dosyada 25. satır)

   {if $errormessage}
   {include file=”$template/includes/alert.tpl” type=”error” errorshtml=$errormessage}
   {/if}

   Aşağıdaki ile değiştirin

   {if $errormessage}
   {include file=”$template/includes/alert.tpl” type=”error” errorshtml=$errormessage}
   {/if}
   {if $errormessage_eticsoft_moka}
   <div class=”alert alert-danger”>{$errormessage_eticsoft_moka}</div>
   {/if}

  1. Aşağıdaki kodu aratın (creditcard.tpl orjinal dosyada 187. satır)

   {* Moka taksitler kodu başlıyor *}

   {if isset($installments)}

   <label for=”eticsoft_moka_installment” class=”control-label”>Taksit Seçimi</label><select name=”eticsoft_moka_installment” class=”form-control select-inline”> {for $ins=1 to 9} {if $ins eq 1} <option value=”{$ins}”> Tek çekim {$installments.$ins.total} </option> {else} <option value=”{$ins}”> {$ins} taksit X {$installments.$ins.monthly} toplam {$installments.$ins.total} </option> {/if} {/for} </select> {/if}
   {* Moka taksitler kodu bitti *}

   <input type=”submit” class=”btn btn-primary btn-lg” value=”{$LANG.submitpayment}” onclick=”this.value='{$LANG.pleasewait}'” id=”btnSubmit” />

   <input type=”submit” class=”btn btn-primary btn-lg” value=”{$LANG.submitpayment}” onclick=”this.value='{$LANG.pleasewait}'” id=”btnSubmit” />

    

   Yukarıdaki işlemlerden sonra kredi kartı ödeme sayfanıza ıpara’dan dönen hata mesajı ve taksit seçenekleri eklenecektir. Görünümü şu şekilde olacaktır.


   creditcard.tpl dosyası ile yapacağımız işlemler bu kadar. Dosyayı kaydedip yeniden yüklüyoruz.

  2. Whmcs kurulumunuzun templates/orderforms/<sipariş temanız>/ dizininde checkout.tpl dosyası bulunmaktadır. Bu dosyayı açın ve aşağıdaki kodu kart bilgilerinin girildiği formun içinde kalacak şekilde (standart_cart temasındaki dosyanın 547. satırında) ekleyin.

   {* Moka taksitler kodu başlıyor *}

   {if isset($installments)}

   <div id=”eticsoft_moka_installment” class=”row”>

   <div class=”class=”col-sm-12″>
   <div class=”col-sm-3″><label for=”eticsoft_moka_installment” class=”control-label”>Taksit Seçimi </label>

   </div> <div class=”col-sm-6″><select name=”eticsoft_moka_installment” class=”form-control select-inline”>{for $ins=1 to 9}{if $ins eq 1}<option value=”{$ins}”> Tek çekim {$installments.$ins.total} {$eticsoft_moka_currency} </option>

   {else}<option value=”{$ins}”> {$ins} taksit X {$installments.$ins.monthly} toplam {$installments.$ins.total} {$eticsoft_moka_currency}</option>

   {/if}

   {/for}

   </select> </div></div> </div>

   {/if}

   {* Moka taksitler kodu bitti *}


1.5İşlemlerin takibi ve görüntülenmesi

 1. Moka ile ödenmiş transaction kayıtları aşağıdaki gibi görünür. Transaction ID bölümünde Moka işlem numarası bulunmaktadır. Bu işlem numarası ile eticsoft_moka.com’daki hesabınızdan ilgili işlemi sorgulayabilirsiniz.

1.6Yardım ve Teknik Destek

2Entegrasyon sürecinizde soru ve destek talepleriniz için Moka Ödeme Kuruluşu A.Ş.
2.1https://moka.com
2.2destek@eticsoft.com/support
3Geliştiriciler EticSoft R&D Lab