Categories
Eticsoft

[:tr]E-ticaret için ürün görsel ipuçları[:]

[:tr]E-ticaret mağazacılığı alanında (bence) en önemli konulardan birisi ürünlerin görselleri. Hemen belirteyim görsel kavramını ürün fotoğrafları (ben genelde resim diyorum) ve videolar gibi ürünü gösteren her şey için kullanıyorum.

[blockquote text=”Görseli olmayan ürün satılmaz !” text_color=”” width=”” line_height=”undefined” background_color=”” border_color=”” show_quote_icon=”no” quote_icon_color=””]

önermesini herkes yapar.

[blockquote text=”Ama görseli olmasa daha fazla satılabilir.” text_color=”” width=”” line_height=”undefined” background_color=”” border_color=”” show_quote_icon=”no” quote_icon_color=””]

Ürünler de görülmemiş değildir.

Görsellerin hazırlanması ve seçilmesi süreci zordur. Görsellerin seçimi veya uyumu sorunlu olursa sitenizi aşağıdaki hale getirebilir.

badsample-e-commerce

Bu yazımda doğru görsel kullanımında teknik ve estetik prensiplerden bahsetmek istiyorum. Hemen belirteyim görsel sanatçı değilim. Bu yazıyı sadece Mahmut Gülerce’nin “geek” tecrübeleri olarak değerlendirin.

Resimlerin görsel olarak aşağıdaki prensiplere uymasını sağlayınız.

  1. Ürün görselleri yazı yazma alanı değildir. Ürünün fiyatını veya özelliklerini ürünün görseline yazmayın.
  2. Ürün görselleri itinayla seçin ve bu işe zaman ayırın. Çünkü bir e-ticaret mağazasında ürün görselleri ürün sayfasının en önemli parçasıdır. Fiziksel mağazada müşteri ürüne dokunur, dener, detaylarını sorar. E-ticarette bunları telafi edecek tek şey ürün görselleridir.
  3. Ürün sayfanızda ürün görsellerinin önüne geçecek başka görseller ve renkler kullanmayın. Bazı mağazalarda ürün sayfasında ürünle ilgili olmayan onlarca banner, animasyon v.s. oluyor. Bunlar ziyaretçinin ürüne odaklanmasını engeller.
  4. Resim alanı büyük ve sadece olmalıdır. Mümkünse zoom yerine tıklandığında daha büyük açılabilen görseller ekleyin.
  5. Ürüne ait videolar varsa bunları detaylı açıklama bölümüne muhakkak ekleyin. Bu kafasındaki soruları önemli ölçüde azaltır.
  6. Ürünün ölçülerini gösterecek perspektifte fotoğraf çekin. Çamaşır makinesinin kuş bakışı fotoğrafı anlamsız olur. Ürünün 2-3 boyutunu birden gösterecek şekilde ekleyin.
  7. İlgili ürünün boyutunu kavrayabilmesi için fotoğraf çekerken yanına kibrit kutusu, golf topu v.b. standart boyutlu nesneler ekleyebilirsiniz.

 

Resimlerin teknik detaylarında aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekir.

  1. Sisteminiz resimleri yeniden boyutlandırıyorsa (Prestashop, Magento, Woocommerce v.b.) W-H boyutlarını büyük seçin. Ama abartmayın. 15000 px X 35000 px resim yüklerseniz sunucuyu yorar, bant genişliğinizi tüketirsiniz. Üstelik bu devasa resim boyutları boşa gider. Çünkü E-ticaret bir web teknolojisidir. Resimler küçücük cihazlarda veya en fazla 800×600 alanlarda gösteriliyor.
  2. Web resimleri standart 72 px/inch çözünürlüğünde kabul edilir. Fotoğraf makineleri ve baskı amaçlı yazılımlar çok daha yoğun (yüksek çözünürlüklü) resim üretebiliyor. Bunları optimize edip yüklemenizi tavsiye ederim. Çünkü ilk maddede bahsettiğim resimleri yeniden oluşturma (image regeneration) işlemi sırasında resim bozulabiliyor.
  3. Resimlerin en boy oranları orantılı olmalıdır. Yoksa ilk maddede bahsettiğim resimleri yeniden oluşturma (image regeneration) işlemi sistemin kendi şablonlarına sığdırmak için resme beyaz alanlar ekleyerek resmi basıklaştırır.

[:]

One reply on “[:tr]E-ticaret için ürün görsel ipuçları[:]”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *